Pre nego što počnete da upražnjavate yoga vežbe, potrebno je da znate još po nešto o yogi… Yoga je veoma kompleksna disciplina, ona u suštini znači jedinstvo tela, uma i duše i vodi ka samoostvarenju…
Poznati indijski mudrac Patandžali, koji je pisao pre više od 2000 god, posmatra yogu kroz osam stupnjeva (osam udova). Svaki stupanj (ud) je korak ka nečemu višem, ka snazi samoostvarenja. Ovi stupnjevi su počevši od najnižeg: jama (moralni kodeks), nijama (samopročišćenje i učenje), asana (poza), pranajama (kontrola disanja), pratiahara (kontrola čula), dhjana (meditacija) i najzad samhadi (samoostvarenje ili stanje blaženstva).
Patandžali u svojim pisanim delima podučava da se svih osam stupnjeva moraju poštovati i vežbati naizmenično da bi smo postigli pročišćenje i jedinstvo. Pošto prva dva stupnja stvaraju velike poteškoće onima koji nisu zadojeni istočnjačkom tradicijom i filozofijom, preporučljivo je da učenici sa zapada najpre uče tehnike trećeg i četvrtog uda, asne i pranajame.I to najpre asane (poze) jer tek kroz zahtevnu disciplinu i vežbe počinju da shvataju i poštuju značaj kontrole daha tj. pranajame. Nakon izvesne prakse trećeg i četvrtog uda učenik stiče sposobnost da razmišlja o razvoju prvog i drugog uda yoge.
ASANA (poza)– Reč asana u bukvalnom prevodu znači način sedenja ili sedište. Asane su organizovane u tri serije:
- Yoga činitsa (ispravlja i pročišćuje telo)
- Nadi šodhana (pročišćuje nervni sistem)
- Sthira bhaga (integriše snagu s gracioznošću pokreta)
Primarna serija je početak vežbanja asane, preko ovih nizova učenik se upoznaje sa principima i tehnikama sinhronizovanja pokreta i daha. Asane su organizovane u specifičnim sekvencama da bi pokrenule svaki mišić u telu, istegle ga i napele, kao i nervni sistem, organe, žlezde i energetske kanale. Vežbajući asane u predviđenim sekvencama učenik dobija potrebnu izdržljivost, snagu, fleksibilnost i čvrstinu uma.
PRANAJAMA (kontrola disanja)– Reč prana zanči dah, energija, životna snaga, a ajama znači dužina, obuzdavanje, širenje. Za većinu nas disanje je nekontrolisana refleksna radnja. Međutim u yogi se poštuje uloga koju disanje ima u usredsređivanju uma a pranajama je razvijena kako bi kontrolisala disanje kao metod kontrole uma.
Asane (poze) sinhronizovane sa pranajamom (disanjem) jednom rečju nazivamo vinjase. Kroz praktikovanje asane učenici polako počinju da uče dinamiku disanja, kako da ujednače udisaj i izdisaj i kako da prilagode pokret disanju a ne disanje pokretu. To zahteva neprekidnu koncentraciju na disanje.
Jelena Marinković
Leave a Comment