Putovanja

Stokholm

20120329143626

Skandinavske zemlje, a pre svega njihove prestonice, poslednje dve do tri decenije predstavljaju jednu potencijalnu, optimističnu verziju budućnosti. Možda pre svih Stokholm, kao najnaseljenija urbana sredina u ovom delu Evrope, nudi neke od prizora koje bismo želeli da vidimo i u ostatku sveta. Životni standard, pažnja koja se poklanja razvoju ekoloških izvora energije, briga o istorijskom nasleđu, stepen poštovanja ljudskih prava, razvijenost dizajna, umetnosti, muzičke i filmske scene, samo su neki od aspekata svakodnevice ovog grada.

image002

Tokom vremena, lepota i slava pojedinih gradova učinile su da njihova imena postanu glavna odrednica prilikom opisivanja nekih novih, još uvek nepoznatih ili dalekih prestonica sveta. Putopisci su često birali dva evropska grada kao parametre prilikom opisa i poređenja-Pariz i Veneciju. Ovi nadimci su, bez sumnje, birani u skladu sa šarmom, arhitekturom i organizacijom grada. Sličnost gradova koji su poređeni sa Venecijom jeste upravo u činjenici da su svi izgrađeni na kompleksu ostrva, okruženi vodom, i kao deo današnje turističke ponude imaju krstarenje svojim kanalima. Međutim, ono što Stokholm izdvaja od drugih jeste činjenica da je ovo prvi evropski grad koji je proglašen Zelenom prestonicom i koji je svoje resurse iskoristio za promovisanje ne samo svoje lepote, već i života u skladu sa prirodnom sredinom. Moderna arhitektura u skladu sa ekološkim standardima, alternativni izvori energije, briga o vodi, reciklaža, samo su neka od polja na kojima trenutno radi ovaj grad osnovan u XIII veku.

Stokholm je nastao oko 1250.godine na mestu gde se slatke vode jezera Melaren spajaju sa Baltičkim morem formirajući kompleks ostrva. Tako se danas istorijski centar grada, Gamla Stan, nalazi na jednom od 14 naseljenih ostrva stokholmskog arhipelaga, na kome živi nešto više od 1 200 000 stanovnika. U okolini se nalazi oko 24 000 ostrvaca i hridi, a ukupna gradska površina je podeljena na tri gotovo jednaka dela. Oko 30% njegove površine čine plovni kanali oko ostrva, drugih 30% čine parkovi, a tek 40% Stokholma čini stambeno-poslovni prostor.

image004

Gamla Stan

Najstariji deo grada, Gamla Stan, do 1980.godine nosio je naziv „gradić između mostova“, zbog niza kamenih prelaza koji predstavljaju vezu sa susednim ostrvima. Zbijene ulice i tesni prolazi između zgrada izgrađenih u severnonemačkom stilu i prekrivenih viševekovnom patinom, prijatni restorani, mali kafei na svakom koraku i kompleks kraljevskih palata oko kojih možete videti stražare u tradicionalnim uniformama izmešane sa bezbrojnim turistima, odišu šarmom mediteranskih gradova. Tome svakako doprinose mirisi morskih plodova koji se šire iznad glava prolaznika iz okolnih restorana, ali i prijatni miris morske vode koji gradu daju neodoljivu svežinu.

U centru ostrva nalazi se Veliki trg, koji iako je malih dimenzija, ipak privlači veliku pažnju. Za to je velikim delom zaslužna činjenica da se na njemu nalazi Švedska akademija, kao i ništa manje značajni Nobelov muzej i Nobelova biblioteka. Sve tri institucije smeštene su u zgradi stokholmske berze na Velikom trgu i, zajedno sa starim bunarom koji se nalazi ispred zgrada, pravi su magnet za turiste tokom letnje sezone. Osim Gamla Stana u centru grada, na susednim ostrvima prilikom obilaska ne treba propustiti jednu od najstarijih građevina u gradu-crkvu Ridarholm. Izgrađena krajem XIII veka na istoimenom ostrvcu, ova crkva ujedno predstavlja i grobnicu švedskih kraljeva i jedan od simbola grada. Njen toranj može se videti sa okolnih ostrva, a često služi i za panoramsko prikazivanje Stokholma na razglednicama i reportažama.

image006

Ridarholm crkva

Svaki grad koji pretenduje na epitet lepog ima vidikovce sa najboljim pogledom na grad. Graditelji Stokholma kao da su to imali u vidu, kada su tokom njegove vekovima duge izgradnje omogućili čitav niz nezaboravnih panorama. Ljubitelji fotografije će uživati u mogućnostima koje Stokholm pruža i ubrzo ga svrstati u svoje omiljene destinacije. Dodatni razlog za to svakako je i činjenica da su svi ovi neverovatni vidikovci locirani na vrlo maloj udaljenosti od Gamla Stana te vam do njih nije potreban gradski prevoz. Prva i verovatno najzanimljivija od ovih lokacija je Katarinin lift i restoran Gondola na vrhu ove čelične konstrukcije. Podignut u drugoj polovini XIX veka, Katarinin lift postavljen je sa idejom da prevozi prolaznike iz Slusena do vrha visoravni Sudermalm. Slusen, nekadašnja brana koja je omogućavala prelaz iz Sudermalma do Gamla Stana, 1935. je transformisana u putnu petlju i most. U međuvremenu je ovo poluostrvo prilagođeno stanovništvu, izgradnjom ulica do vrha naseljene visoravni. Nakon toga, Katarinin lift prerastao je u simbol perioda industrijalizacije i na kraju je pretvoren u restoran-terasu sa jednim od najimpresivnijih pogleda na Gamla Stan.

Pored Gondole, Skupština grada sa svojom kulom takođe pruža pogled na grad i deo arhipelaga, pri čemu je svakodnevno otvorena za posetioce. Odličan pogled pruža se i sa visoravni Sudermalm, a nimalo ne zaostaju pogledi sa TV tornja Kaknes i sa Skepsholmskog mosta. Ovaj most morate da pređete u slučaju da želite da posetite Muzej moderne umetnosti ili hostel smešten u starom brodu Af Čapman, izgrađenom 1888.godine za potrebe treninga mornarice.

image008

Katarinin lift

Stokholm, kao i svaki grad koji pretenduje na to da se nalazi visoko na listi globalnih gradova, i te kako drži do modernizacije i praćenja svetskih trendova. Međutim, kada su u pitanju neke sfere ljudskog delanja, Stokholm predstavlja uzor, često nedostižan. Ekologija, dizajn, muzika i tolerancija neke su od sfera u kojima ovaj grad diktira najnovije trendove. Ekskluzivnost švedskog dizajna, koji ujedno pretenduje da bude i ekološki, diktira i njegove visoke cene. U slučaju da želite da proverite i neke jeftinije varijante, IKEA i H&M vas čekaju širom otvorenih vrata! Ova dva izuzetno poznata brenda potekla su iz Švedske, te u skladu sa tim, najveći izbor nude upravo u njenoj prestonici.

image010

Primeri švedskog dizajna

Govoriti o Stokholmu bez spominjanja Nobelove nagrade je kao govoriti o Parizu i Londonu bez pomena o nedelji mode. Jer, koliko god ova nagrada bila ispolitizovana, ipak u sebi nosi nenadmašnu simboliku u modernom svetu. Tako da, ukoliko se nađete u Stokholmu u toku dodele ove prestižne nagrade koja se održava 10.decembra, vredi pokušati ući u Grand hotel i njegov čuveni Kadier bar. U ovom baru, čuvenom po koktelima i nezaboravnoj hrani, tokom banketa posvećenog dodeli nagrada možete sresti članove kraljevske porodice i muzičke zvezde.

Jedna od najpoznatijih devojčica na svetu takođe dolazi iz Stokholma-Pipi Duga Čarapa. Muzej Junibaken na ostrvu Diagorden posvećen je švedskoj dečijoj literaturi, ali pre svega Astrid Lindgren i njenom najpoznatijem liku Pipi. Sam muzej više podseća na zabavni park zatvorenog tipa u kom vas na samom ulazu čekaju ormarići za stvari u obliku džinovskih knjiga dečijih klasika.

image012

Kadier bar u Grand hotelu

Dakle, u ovaj grad možete da dođete sami, sa partnerom, porodicom ili prijateljima, a mogućnosti će se pred vama svakodnevno otvarati i nuditi uvek drugačije avanture, saznanja i nova lutanja različitim hodnicima istorije. Bilo da se tokom leta vozite brodićem ispod nekog od 50 mostova Stokholma, požite da se zagrejete uz čašu groga tokom zime, obilazite bezbrojne muzeje i parkove sa gigantskim skulpturama Niki de San-Fal i Aleksandera Kaldera, fotografišete prirodu i arhitekturu ili se možda klizate po zaleđenoj površini jezera, ovaj grad je odličan izbor.

SAVETI I INFO

image014

  • Kao i u svim evropskim zemljama, u Švedskoj važe različite kartice sa popustima, te ukoliko ste student, ne zaboravite svoju Euro26 ili druge kartice kojima biste dokazali studentski status. Takođe, pre nego što se uputite u obilazak muzeja, vredi proveriti njihove sajtove i otkriti kojim danima postoje posebne ponude, kao što su popusti na ulaznice ili besplatan ulaz.
  • Pušenje je zabranjeno na javnim mestima, u prevozu, pa čak i na autobuskim i stanicama metroa. U restoranima možete naći delove određene za pušače. Kada je u pitanju alkohol, ukoliko želite da kupite piće u prodavnici, morate otići u specijalizovane radnje koje prodaju vina i jača alkoholna pića. U običnim supermarketima možete kupiti samo pivo, koje je obično sa nižim procentom alkohola od našeg. Alkohol je ovde prilično skup, što predstavlja meru vlade da smanji neprijatnosti izazvane opijanjem Šveđana.
  • Stokholm je jedno od onih neobjašnjivih mesta na svetu koja, uprkos svojoj veličini i posećenosti, zatvaraju radnje između 18 i 19h. Ali zato ne morate da brinete zbog barova i restorana, koji su otvoreni dovoljno dugo da u njima možete očekivati dobar provod.
  • Tradicionalna švedska kuhinja se usled hladnije klime i izlaza na more dosta oslanja na krompir, zatim bobičasto voće, ćufte, govedinu i morske plodove. Morate probati gravlaks, dimljenog lososa na hrskavom hlebu, začinjenog biberom i limunom.
  • Ukoliko ste ljubitelj suvenira, jedna od glavnih tačaka za vas je Gamla Stan, koji je prepun malih prodavnica sa suvenirima. Najkarakterističniji suveniri asociraju na vikinšku tradiciju-magneti, figurice, šlemovi, ponuda je beskrajna. Takođe, Švedska je poznata po izuzetnom dizajnu. Prodavnice garderobe, nameštaja i sitnih predmeta za kuću nalaze se svuda po centru grada, nemoguće ih je promašiti. Ali treba očekivati jako visoke cene.
  • Mogućnosti za izlazak u Stokholmu su gotovo neograničene. Možete naći veliki broj barova i klubova koji su otvoreni različitim danima u toku nedelje, tako da niste ograničeni samo na vikende. Treba očekivati relativno visoke cene pića, pivo košra između 5 i 10 evra, dok su kokteli od 12 evra naviše.
  • Do prestonice Švedske najbolje je doći avionom. Najpovoljnije ćete proći ako letite Jat-om, koji od Beograda do Stokholma leti četiri puta nedeljno. U slučaju da se odlučite za low cost opciju, cena povratne karte preko Wizz Air-a vas može koštati svega 30 evra, sa svim taksama.
  • Zvanična valuta je švedska kruna. Za jednu krunu vam je potrebno nešto više od 11 dinara, odn. odnos evra i krune je 1:10.
  • Stokholm je jedan od najskupljih gradova na svetu. Usled toga, smeštaj po hotelima je često jako skup i cene variraju u zavisnosti od komfora koji sebi želite da priuštite.Ali ukoliko putujete na niskom budžetu, Stokholm ima i veliki broj hostela i jeftinih hotela. Među sve popularnijim jeftinim hotelima su brodovi, čije su kabine preuređene u sobe, gde kabinu za dvoje možete dobiti za oko 50 evra.

Lady Yvette

Travel Writer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.