Krenula ja jutros na nedeljnu kafu sa mojim prijateljem, koji je kao i ja dugogodišnji bivši milanese zalutao u post-tranzicionom Beogradu. Mislim se, morala bih da obavim i pijacu I kako bih spojila lepo I korisno, rekoh ajmo kafu negde u blizini Kalenića. Nešto mi se danima pijo “caffe’ marocchino” I razmisljam…gde beše ima “marocco” da se popije? Kod nas bi se to verovatno zvalo po engleskom nazivu Marrakesh ili ti mali raj od kafe: mali «cappuccino»koji se sluzi u arapskim staklenim soljicama sa metalnim dnom (odatle mu i naziv) čiji su obodi preliveni topljenom crnom čokoladom…pa onda espresso…pa odozgo pena od mleka i povrh toga baršunasti prah od gorkog kakaa. Mmmmmmm!
Da, setih se! CafeFactory Nevesinjska, pored Kalenića! Taman! Pošto sam stigla malo ranije jer sam za divno čudo našla odmah parking…krenem ja da špartam po Kaleniću i ugledam ga!
Predivne bogate veze bosiljka genovese vire sa vrha legendarne tezge koja godinama prodaje svo moguće sveže začinsko bilje i sve vrste salata. (predposlednji ulaz iz Njegoševe, posle pečuraka levo pa prva tezga narednog bloka). Pa da! Sad mu je ponovo vreme! maj/jun pa septembar.Odlično! Danas pravim pesto!
Kad sam već tu, kupiću i 50g pinjola! Skupo ko đavo al nema veze!Ništa ne moze da zameni pinjole u pestu, a ne treba vam mnogo. Pinjoli su inače semenke borovih šišarki i jasno vam je onda zašto su tako skupe! Zamislite samo kako izgleda ručno vadjenje semenki iz svake šišarke…ludnica!
Odemo na kafu…sasvim dobar marocchino, nema sta!(mala šolja je prava mera). Ćaskamo mi tako o italijanskim proizvodima koji se mogu kupiti u BG i kaze mi moj prijatelj koji je izmedju ostalog radio u Delti, da je pesto najprodavaniji italijanski gotovi sos u maloprodaji u Srbiji.
Bila sam prijatno iznenađena. Da me ne shvatite pogrešno, pesto je jedan od mojih najomiljenijih sirovih soseva ali nisam očekivala da tako nešto pomalo egzotičnog ukusa i toliko zdravo može biti toliko popularno kod nas! Pesto je bukvalno prirodna vitaminska bomba koja pomaže u prevenciji raznih bolesti i doprinosi jačanju imuniteta.Barilla pesto možete svugde naći, pored toga uvoze još par brendova ali je užasno skup kod nas. Skoro 400 din je jedna mala teglica od 75g! Skandal!
E pa dragi sugrađani, od danas možete da uštedite i da napravite sami pesto po originalnom receptu kakav niste nikad do sada jeli i to za 500 din kilo a postupak traje ukupno 5 min!
Mene je naučila davno jedna bakica iz okoline Genove vlasnica trattoria «La Primula» koja se nalazi na jednom brdu izmedju S.Margherite Ligure i Portofina u selu Nozarego gde i veprovi spavaju pod ručnom.
Trattoria je pravi raspad ali ima pogled na Tigulski zaliv kakav ni u snovima niste videli a hrana… da i ne spominjem!
Kao i svako drugo italijansko jelo, kvalitetno je koliko i njegovi sastojci zato ih pažljivo birajte i konzervirajte.
Sastojci za 700g pesta (1 tegla)
4 velike veze najsvežijeg mogućeg bosiljaka sorte genovese sa Kalenića (moze da se nadje ponekad i na Bajloni, a i u Merkatoru).
(Najbolji je bosiljak iz rasada u kompletu sa zemljom.Domaće sorte bosiljka nisu pogodne za pesto jer imaju drugaciji ukus i male listove).
Kvalitetno nefiltrirano maslinovo ulje (u svim hipermarketima, Cirio ili Verdenso)
*nefiltrirano ulje je najkvalitetnije i čak jeftinije od rafinisanog. Sadrži najviše antioksidansa koji se procesom rafinisanja maltene u potpunosti eliminišu, pored toga ima izraženiju kiselinu i oštrinu koja pestu daje karakter.
4 kašike pinjola (50g)
4 manja čena belog luka ili 2 veća
50 g sitno rendanog grana padano ili parmiggiano reggiano
1 kasicica krupne morske soli
Postupak
Odvojite listove bosiljka od debljeg dela stabljike, dobro isperite pod hladom vodom i ostavite u cediljki da se suši 10 minuta. Salvetom prosušite još malo listove jer moraju biti potpuno suvi da pesto ne bi bio previše redak.
Ubacite listove bosiljka u secko ili multipraktik.Ako je veliki možete sve od jednom ako je manji rasporedite na 2 dela sve sastojke. Ubacite krupnije seckani beli luk, kasicicu morske soli, 3 kašike pinjola i 200 g maslinovog ulja i miksirajte pola minuta do minut dok ne vidite da se bosiljak sitno, sitno iseckao. Otvorite mikser i vidite da li treba nešto dodati…jos malo pinjola ili maslinovog..ili možda belog luka, soli…i pesto je gotov!
Preporučujem da ga konzervirate u frižideru u manjim teglama sa vakum poklopcima (imate u Merkatoru za 600 din 6 malih tegli «Quattro Stagioni» najbolje tegle za zimnicu, ako mene pitate :)).
Sipajte pesto u teglice i prelijte sa još malo maslinovog kako bi se bolje konzervirao. Uz pesto možete jesti bilo koju pastu ali preporučujem spagete ili fusile po mogućnosti kvalitetne i deblje jer bolje upijaju sos i lakše ostaju al dente!..(npr Garofalo ili De Cecco, ima ih i kod nas u većim marketima od Vera do Rodica).
Jedan mali trik koji me naučila bakica iz S. Margherite…uglavnom se odmah sjedini parmezan sa pestom i tako stavlja u tegle, ali tako nazalost oksiduje, pocrni i brzo se pokvari. Savetovala me je da pesto čuvam bez sira, a pri samom serviranju paste da pomešam jednu veliku kašiku rendanog grana padano sa sosom i onda tek prelijem pastu.
Uživajte i javite kako vam je ispao domaći pesto!
Pozdrav svima
Nataša Kažić
Ps. Ako baš nemate pinjole, jedino što može približno da imitira taj ukus je brazilski orah 🙂 umesto 3 kašike stavite 9 brazilskih orahcica.
Takodje možete praviti razne vrste pesta od začinskog bilja koje volite…na primer ja na proleće pravim i pesto od sremusa i pistaći 🙂
Leave a Comment