Kakve veze imaju Lipov lad i Lajpcig grad? Tamo gde stoje lipe, bio bi slobodan prevod stare slovenske reči lipsk po kojoj je Lajpcig dobio ime. I zaista, od pada Berlinskog zida, grad je znatno ozeleneo, a lipe i razno drugo drveće raste u mnogobrojnim parkovima širom grada.
Lajpcig je od davnina bio trgovački, administrativni i kulturni centar, a kao najveći grad Saksonije to je ostao do danas. Obnovljen i osvežen, Lajpcig je savršen spoj starog i novog-sajamski i studentski grad, grad kulture i šoping tura, gurmanska prestonica i grad najuzavrelijeg noćnog života u celoj istočnoj Nemačkoj.
Najbolji dokaz lajpciške dvostruke prirode, spoja starog i novog, jeste samo jezgro grada-Altštat. Tek nešto južnije od glavne železničke stanice prostire se velika peščana zona uokvirena luksuznim hotelima i poslovnim centrima. U samom centru je veliki gradski trg oko kojeg se pletu barokne zgrade, crkve, muzeji i lajpciški univerzitet. U uličicama i prolazima širok je izbor kafića i restorana, poslastičarnica i svih svetskih franšiza brze hrane. Izbor je vaš, a sve je dostupno na dohvat ruke. U potrazi za šopingom takođe nema potrebe da napuštate glavni trg. U prolazima i okolnim tržnim centrima nalaze se sve najpoznatije nemačke i svetske robne kuće.
Posetite staru gradsku većnicu u kojoj je vrlo lepa postavka o istoriji Lajpciga ili obližnji gradski muzej. U većnici se nalazi i jedini autentični Bahov portret, kao i zbirka njegovih knjiga i instrumenata. U istoj ulici je i Zeitgeschichtliches Forum, muzej savremene istorije koji prati istoriju komunističkog DDR-a, a oni znatiželjni mogu posetiti stari štab tajne policije Štazi gde se nalaze arhiv i muzej. Obavezno posetite Zum Arabischen Coffe Baum, muzej kafe i kulture ispijanja kafe koji se nalazi u kafiću sa najdužim stažom u Evropi. Crkvu sv Tomasa posetite zbog Baha koji je od 1723. do smrti 1750. godine radio kao kantor. U crkvi je i Bahov grob, kao i njemu posvećen muzej. Značajna je i crkva Nikolajska, najveća u Lajpcigu i početna stanica za pešačke ture po centru grada. Za ljubitelje klasične muzike preporučuje se obilazak Mendelsonove i Šumanove kuće. Poklonici arhitekture izmileće iz centra pošto obiđu barokne zgrade Katharinenstrase i pogledati Rundling (blok zgrada sagrađen u vidu koncentričnih krugova), Rasplac kao mesto gde još stoje ostaci staljinističkog doba, napuštenu industrijsku zonu Plagvic, stare oblakodere na Augustuplacu ili impozantne građevine koje definišu siluetu lajpciškog pejzaža.
Uvreženo je mišljenje da je nemačka kuhinja zasnovana na kobasicama, ali Lajpcig će vas razuveriti bogatstvom saksonskih specijaliteta i izdašnom ponudom svetske kuhinje. Gde god da sednete, možete pojesti dobru salatu ili pohovanu ćuretinu sa ananasom, jer gotovo svi kafići služe neki obrok iz fusion kuhinje. Najpoznatije gurmansko stecište je „Auerbachs Keller“-krčma u podrumu u kojoj je mladi student Gete pio vino, a danas je izvrstan restoran. Tu je i vinski podrum sa nekoliko tematskih odeljaka i sjajan koktel bar Mefisto. Od saksonske kuhinje ne propustite sledeće: soljanka je pozajmica iz ruske i ukrajinske kuhinje, ali ova gusta, dobro začinjena čorba od paradajza sa turšijom, pavlakom i seckanim viršlama predstavlja lokalni specijalitet. Nemci prave odlične guste čorbe od krompira, od bundeve i od sira, a obično u njih stavljaju malene kobasice ili vajsvurst. Poznata je lajpciška krompir čorba sa povrćem. Premda je sauerbraten tipična za mnoge delove Nemačke, u Lajpcigu možete probati saksonsku varijantu. Posredi je odrezak goveđeg vrata koji se danima marinira u sirćetu, začinima i povrću. Služi se u bogatom sosu, sa crvenim kupusom i posebnim saksonskim knedlama od krompira koje u sredni imaju komadić začinjenog hleba ili šunke. Rindsrulade je slična izvrnutoj sarmi. Unutra su šargarepa, kiseli krastavci, šunka, dimljeni vrat, a umesto kiselog kupusa sve to je umotano u tanku šnitu govedine. Obavezno probajte kuvanu svinjsku šunku u sosu od crnog piva, sa kiselim kupusom, šampinjonima,lukom, turšijom i palačinkama od krompira.
Gurmanski kuriozitet svakako je lajpciger aleraj (lajpciški urnebes). To je bućkuriš od graška, šargarepe, špargle i pečurke smrčike koje su služili prosjacima i poreznicima u želji da ih oteraju što dalje od Lajpciga. Uprkos neslavnoj istoriji, veoma je ukusan obrok.
Od pića svakako je neizostavno pivo Ur-Krosticer. Toči se u tamnoj i svetloj varijanti, a obe imaju blago aromatičan ukus i gorče. Naći ćete ih samo u okolini Lajpciga. Još jedno začinsko pivo karakteristično za Lajpcig je Gose. Pravi se od pšeničnog slada, korijandera, soli, sa veoma malo hmelja, zbog čega ima suvkast ukus, mutnu žutu boju i osvežavajuću gorčinu. Zanimljivo je da je Gose izuzet iz bavarskog zakona o čistoti piva, zato što predstavlja lajpciški lokalni specijalitet.
Nemci ne ističu domaće slatkiše. Saksonske kvarkkojlhen nećete naći u svakom restoranu. Prave se od krompira, krem sira, jaja i brašna, začinjene grožđicama i cimetom, a služe se vruće sa voćem, šećerom u prahu ili uz druge slatkiše. Nemci se radije slade egzotičnim voćem, pa ćete čak i tradicionalnu štrudlu sa jabukama dobiti uz sladoled, krem od moke i karambolu. Ipak, dobru tortu od slatkog nemačkog sira možete naručiti gotovo uvek i svuda.
U starim gradskim pasažima, Medler, Kenigshaus I Mesehof naći ćete luksuzne prodavnice za one sa dubljim džepom. Samo korak dalje u Špek i Barthelsofu, kao I Štedišes Kauhofu nalaze se sve najpoznatije robne marke-Mexx, Mango i drugi. No, ni student I turisti iz siromašnijih zemalja nisu uskraćeni za blagodeti šopinga u Lajpcigu. Na svakom uglu su dobro poznate marke jeftine, a kvalitene robe-C&A, H&M, Deichmann. Obratite pažnju na rasprodaje. Osim akcija u pojedinim robnim kućama, nemačko tržište je vrlo živo, pa se dogaša da prodavnica koja se zatvara ili tek otvara, ponudi i do 80% popusta.
Ostaci lajpciške tvrđave danas su ogroman studentski centar koji se prostire tri sprata u podzemlje. Tu se održavaju festivali, koncerti I žurke. Međutim, s obzirom na to da je Moricbastaj pod upravom univerziteta, zabava je uglavnom prilagođena umerenoj viziji studentskog života. Grad uglavnom opusti oko 22 časa, ali u Karl Lipkneht Štrase u južnom delu grada, zabava nikad ne prestaje. Više od 30 kafića, klubova I lokala otvoreno je do zore. U centru se nalaze sjajni klubovi poput Markt 1 i Destilerije, a širom grada u renoviranim fabrikama možete uživati u odličnim svirkama, od džeza, preko roka, do tehno scene. Nemci vole kostimiranje, pa ćete maskenbale i karaoke naći u gotovo svakom većem noćnom klubu. Najjači adut Lajpciga i jeste raznovrsnost i raznolikost, a bez stresa i gužve.
Prevoz: Avionom možete letetido Berlina, pa brzim vozom do Lajpciga. Autobuske linije redovno voze za Lajpcig. Vozom možete do Budimpešte, pa zatim do Drezdena, odakle imate lokalni ekspres do Lajpciga na svakih sat vremena. Automobilom vas čeka 1200 km, od čega je gotovo 1000 po auto-putevima.
Gradski prevoz: U gradu se najviše koristi autobuska i tramvajska mreža, a cena karte za jednu vožnju je 2 evra i može se kupiti u automatu i vozilu. Za posetioce sajmova vožnja je besplatna. Taksi nije skup i za vožnju od stanice do bilo kog kraja grada nećete platiti više od 10-15 evra.
Leipzig Welcome Car Leipzig Card omogućava neograničenu vožnju gradskim saobraćajem, velike popuste za mnoge klubove, kafiće, restorane, kulturna dešavanja, muzeje i drugo.
Lady Yvette
Travel Writer
Leave a Comment