Zabava

Uvek ćemo imati „Kazablanku“

Humphrey-Bogart-Ingrid-Bergman-CASABLANCA-1942-Turner-Classic-Movies-590x435 

U maju ove godine obeleženo je 70 godina od snimanja „Kazablanke“, a proslavljeno je time što se film vratio na bioskopska platna širom Amerike. Niko na snimanju „Kazablanke“ nije ni pomišljao da će to biti jedan od najboljih filmova svih vremena. Vladala je opšta konfuzija, scenaristi su pisali u toku snimanja filma, a glavna glumica Ingrid Bergman nije znala u koga je Ilza zaljubljena niti kako će se film završiti. Tri sedmice nakon završetka snimanja, producent Hal Volis pozvao je Bogarta da pročita najpoznatiju repliku na kraju filma: „Mislim da je ovo početak jednog divnog prijateljstva.“

 

Film je sniman 1942. godine, u studiju Worner Bros-a. Radnja je smeštena u Kazablanku, gde su se mnogi Evropljani zadržavali tokom Drugog svetskog rata bežeći pred nacističkom vojskom. Naime, preko Kazablanke išli su za Lisabon, a odatle ka slobodi koja ih je čekala u Americi. Jedan od vođa pokreta otpora u Evropi Viktor Laslo dolazi sa svojom ženom Ilzom u Kazablanku kako bi odatle prebegli u SAD. Jedini koji može da im obezbedi garantna pisma za taj put je Rik Blejn, poznat po svojoj nekadašnjoj borbi za slobodu, sada vlasnik noćnog kluba „Rick’s Café Américain”u Kazablanci, i mnogo pre toga, Ilzina nekadašnja ljubav, čovek koga je ostavila bez objašnjenja nakon što su Nacisti okupirali Pariz. Novi susret ljubavnika budi stare strasti i podstiče nova dešavanja.

 

Verovatno ćete se složiti sa mnom, da svaki put kada gledam ovaj film navijam za to da ovog puta Ona ne uđe u avion sa Viktorom. I naravno, svaki put se iznova razočaram. Ali to je i bila želja reditelja koji nije želeo srećan kraj za svoj film. Mora se podneti žrtva zarad višeg cilja, u ovom slučaju zarad nastavka borbe protiv Nacista. Što se tiče uspeha filma, nagrade Američke filmske akademije svedoče o tome. Film je bio nominovan u osam kategorija, ali je dobio samo tri Oskara: za najbolji film, za najbolju režiju i za najbolji adaptirani scenario.

 

Jedna od retkih negativnih kritika za film stigla je od vrlo poznatog književnika Umberta Eka, koji je zapisao da je „po bilo kojim kritičkim standardima „Kazablanka“ prosečan film“. Eko je promene kroz koje prolaze glavni junaci doživeo kao nedosledne, a ne kompleksne. – To je komedija, zbrka, puna čitavog niza klišea, poput nesrećne ljubavi, čežnje, vernog sluge – rekao je Eko.

 

Citati iz filmova vrlo često postaju deo svakodnevnog vokabulara običnih ljudi. Na listi Američkog filmskog instituta, od 100 najcitata čak pet je iz „Kazablanke“. Rečenice izgovorene u ovom filmu, po jednom američkom istraživanju, više su puta citirane u filmovima od bilo kog drugog filma („Kad je Hari sreo Sali“, „Brazil“, „Moja maćeha je vanzemaljac“, „Noć u Kazablanci“). Vudi Alenov film „Sviraj to ponovo, Sem“ prvi je u nizu filmova snimljenih u čast „Kazablanke“, a još se u toj grupi nalaze i „Cabo blanco“ i kratki animirani film Duška Dugouška „Carrotblanca“.

 

Najpoznatiji citati iz „Kazablanke“:

1. „Sviraj to ponovo, Sem.“ *

2. „Lui, mislim da je ovo početak jednog divnog prijateljstva.“

3. „U tvoje zdravlje, mala!“

4. „Uvek ćemo imati Pariz“

5. „Od svih birtija na ovom svetu, ona je ušla u moju!“

6. „Ako taj avion poleti, a ti ne budeš u njemu, zažalićeš. Možda ne danas, možda ne sutra, ali uskoro i žalićeš do kraja života“

7. “Major Strajser je upucan. Okupite dežurne krivce.”

8. Kapetan Reno: „Zašto si došao u Kazablanku?

   Rik: „Zbog zdravlja. Došao sam u Kazablanku zbog vode.“

   Kapetan Reno: „Zbog vode? Koje vode? Mi smo u pustinji.“

   Rik: „Bio sam loše obavešten.“

 

 * Mada ova rečenica predvodi listu najpoznatijih filmskih citata, ona nije u potpunosti verna originalu. Jer, u filmu Ilza doslovno kaže: „Sviraj, Sem. Sviraj ’Dok vreme prolazi’“. Svoje mesto u istoriji ipak je našla „pogrešna“ verzija.

Ivana Tomić

CINEmagazin

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.