“Ne čini ono zbog čega bi se, čitajući novine sutradan, osećao neprijatno.” Džoš Veston
Nije mi namera da podižem vaše moralne i etičke standarde, kao ni to da vas nagovaram da budete bolji i ispravniji čovek, već samo da vas upoznam sa činjenicom da je iskrenoj i doslednoj ličnosti mnogo lakše da bude uspešna i zadovoljana sobom i svetom oko sebe. Ovo nije nikakava moralna lekcija već priča o tome da izgradnjom karaktera možete postići mnogo više u svom životu. Priča o ciljevima je mnogo više priča o onome ko treba da postanemo, a ne šta treba da postignemo, jer ako ste ono što treba da budete, onda ćete vrlo lako i postići ono što želite.
Ono što želim da vam kažem, da je integritet, koji bi se mogao definisati kao delovanje u skladu sa moralnim i etičkim principima, od presudne važnosti za uspeh, a na vama je da odlučite kakva osoba želite da budete.
U istraživanju koje su sproveli Fakultet za postdiplomske studije u Los Andjelesu i agencija Korn end Feri iz Njujorka, ispitano je 1300 rukovodioca. Sedamdeset jedan procenat njih je reklo da je integritet najpotrebnija osobina za postizanje poslovnog uspeha , a ja ću sebi dati za pravo da se nadovežem i kažem, da je za svaki aspekt našega života, integritet ono što će nam omogućiti prosperitet. Posao, ljubav, zdravlje, vaspitanje dece – sve to zavisi od moralne čvrstine našeg karaktera i poštenja.
Psiholozi i sociolozi objašnjavaju da su mnogi ljudi su takvi kakvi jesu zato što su odrasili u određenim uslovima, medjutim kako posatajemo stariji mi donosimo sve veći broj odluka, bilo dobrih bilo loših. Bez obzira kakve su okolnosti u kojima se nadjete, one su odgovorne za vaš karakter koliko je i ogledalo odgovorno za vaš izgled. Ono što u njemu vidimo odraz je onoga što jeste. Na vama je da u svakom trenutku birate kakav će biti vaš karakter i upravo sada, bez obzira kakva je vaša prošlost možete doneti odluku o tome.
Mislite o inetgritetu kao o koristi koju možemo da uporedimo sa temeljima kuće za vreme strašne oluje. Ako su temelji čvrsti, izdržaće nadiranje vode. Međutim ako u temeljima postoje neke pukotine, pritisak vode će ih produbiti i na kraju će najpre temelji , a onda i cela kuća, srušiti pod tim pritiskom.
Etički principi nisu fleksibilni, i najmanja bezazlena laž je ipak laž, krađa je krađa, bez obzira da li se radi o jednom ili milion evra i životna činjenica je da ako nekoj osobi ne možete uvek da verujete , zapravo ne možete nikada da joj verujete.
Čovek sa integritetom uvek bira doslednost umesto lične koristi, ljude umesto stvari, služenje umesto sticanja moći, načela umesto praktičnosti, krajnji cilj umesto trenutnog. Svaki put kada kompromitujete svoj integritet vi nanosite sebi neverovatno mnogo štete.To je zato što je integritet vaš najbolji prijatelj.
Evo pitanja na osnovu kojih možete da procenite svoj integritet:
Koliko dobro postupam sa ljudima od kojih ne mogu ništa da dobijem?
Da li sam otvoren prema drugima?
Da li moje ponašanje zavisi od toga sa kim sam?
Da li sam ista osoba kada sam na javnom mestu i kada sam potpuno sam?
Da li priznajem svoje greške brzo i bez prinude?
Da li su moji standardi kod donošenja moralnih odluka uvek isti ili se menjaju zavisno od situacije?
Da li donosim teške odluke čak i onda kada znam da ću za njih lično platiti cenu?
Kada određenim ljudima treba nešto da kažem da li razgovaram sa njima ili o njima?
Dragana Bačanek , savetnik za lični razvoj (life coach)
Leave a Comment